ZWiK po godzinach

Pszczela pasja

Czas przedstawić kolejnego pracownika, który realizuje się w swojej pasji – Tomasz Klein (lat 33) a jego fascynacją są pszczoły – ma swoją małą pasiekę, do której ucieka po pracy.
Przygodę z pszczołami zaczął już w szkole podstawowej wraz z bratem. Na początku mieli jeden rój w drewnianej skrzynce. Akcesoria takie jak: kapelusz, dłuto, podkurzacz, dostali w spadku wraz z książkami i czasopismami. A żeby móc od czegoś zacząć musieli się dokształcać.
W obecnej chwili pasieka Tomka składa się z 12 uli w tym 7 jest zagospodarowanych. Trudno utrzymać pszczoły ponieważ stosuje się dużo chemii a środowisko jest zanieczyszczone. Najbardziej pracochłonnym okresem jest jesień, kiedy trzeba pszczoły dokarmiać, robić przeglądy uli i przygotować pasiekę do zimy. Od tego jak przezimuje pasieka zależy ilość miodu w następnym roku więc należy przestrzegać terminów wykonywanych prac. Najlepsza nauka do zdobywania wiedzy to doświadczenie na własnej skórze użądlenia przez pszczołę, wtedy człowiek wie co robi źle, a z pszczółkami należy obchodzić się bardzo delikatnie. Niezbędne przyrządy pszczelarza to dłuto, podkurzacz, odsklepiacz widelcowy. Podkurzacz służy do odymiania pszczół a robi się to po to aby pszczoły nie żądliły człowieka. Dym dla pszczół to sygnał pożaru, piją wówczas wodę i nie mają możliwości użądlenia bo ich tułów się nie zgina.
Tomek należy do Związku Pszczelarskiego w Raciborzu, którego Prezesem jest brat Tomka.
„Człowiek zajmując się pasieką może dostrzec jak w przyrodzie jest wszystko zorganizowane. A rodzina pszczela jest wspaniała ponieważ każdy ma wikt i opierunek, nie ma lepszych i gorszych w tej rodzinie.”

Piękne podsumowanie Tomka o pszczołach, którym poświęca swój wolny czas.

„Zdrowi ludzie dla rozwijającej się Europy” – wizyta gości z Kornowaca i Europy

W dniu 07.04.2014r Zakład Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o w Raciborzu miał zaszczyt gościć uczniów i opiekunów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu oraz ich partnerów projektu Comenius „Healthy people for a prosperous Europe” – Zdrowi ludzie dla rozwijającej się Europy, realizowanego z dofinansowaniem Unii Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Dwie grupy (łącznie ok. 50 osób) miały okazje zwiedzić Stację Uzdatniania Wody przy ul. 1 Maja 8 oraz Oczyszczalnię Ścieków przy ul. Wodnej. Po raz pierwszy zwiedzający ZWiK Sp. z o.o. wywodzili się z kilku krajów takich jak: Polska, Holandia, Łotwa, Turcja, Wielka Brytania, Czechy i Hiszpania. Na Stacji Uzdatniania Wody goście zapoznali się z historią powstania i rozwojem Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu w XIX i XX wieku, rozbudową miasta Racibórz w aspekcie rozwoju przemysłu na przełomie XIX i XX wieku oraz wielokulturowością tych ziem. Zwiedzający mieli okazję poczęstować się wodą bezpośrednio z kranu. Na zakończenie wizyty Zakład Wodociągów przekazał opiekunom wycieczki skromne prezenty wraz z książkami opisującymi historię i rozwój wodociągów raciborskich.

IV Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Racibórz

W dniach 8-9 marca w hali sportowej Rafako Arena odbył się IV turniej siatkarski zakładów pracy i służb mundurowych miasta Raciborza o Puchar Prezydenta Miasta Racibórz. Jak co roku wzięła w nim udział drużyna ZWiK Sp. z o.o. w Raciborzu. Nasza drużyna w fazie grupowej zmierzyła się z drużynami Rafako S.A. oraz Koltech Sp. z o.o. Warto wspomnieć, że z drużyną Rafako S.A. nasza drużyna w fazie grupowej spotkała się już po raz czwarty i niestety po raz czwarty też przegrała stosunkiem setów 0:3. Dokładnie takim samym stosunkiem setów 3:0 drużyna ZWiK Sp. z o.o. pokonała drużynę Koltech Sp. z o.o. i awansowała do dalszej części turnieju. Po fazie grupowej drużyna ZWiK Sp. z o.o. rozegrała kolejne spotkania z następującymi drużynami:
ZWiK Sp. z o.o. : Zakład Karny 0:2
ZWiK Sp. z o.o. : Henkel 1:2
oraz mecz o 7 miejsce z drużyną Urzędu Miasta, który zakończył się zwycięstwem ZWiK Sp. z o.o. 2:1. Ostatecznie więc drużyna ZWiK Sp. z o.o. zajęła 7 miejsce na 12 drużyn co jest najlepszym wynikiem w czteroletniej historii startów w tym turnieju. Jak wyglądała nasza walka w turnieju zobaczyć można w galerii.

.

Mamy Mistrza Polski !

Miło nam poinformować, że nasi pracownicy pan Maciej Basista i Marek Prusicki w dniach 16-17 listopada brali udział w pierwszych Drużynowych Mistrzostwach Polski Seniorów „ A” w kręglach, które odbyły się na kręgielni Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu.
Pan Maciej Basista wraz ze swoją drużyną RSKK OSiR I zdobył I miejsce i tytuł Mistrza Polski. Uzyskał również najlepszy wynik indywidualny.
Pan Marek Prusicki wystąpił w drużynie mieszanej Racibórz/Poznań zajmując miejsce VI.
Zwycięskie drużyny z Raciborza przyjęły gratulacje z rąk Prezydenta Miasta Mirosława Lenka.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć: Drużynowe Mistrzostwa Polski Seniorów „A”

Psia pasja

W cyklu „ZWiK po godzinach” w tym tygodniu przedstawiamy sylwetkę naszego pracownika jako przykład jak znakomicie można pogodzić życie rodzinne ze swoją pasją. Justyna Niestrój – od dziecka marzyła żeby mieć boksera, bo ta rasa podobała się jej zawsze. Niestety na pierwszego psa musiała poczekać aż do … ślubu. Wówczas dostała w prezencie ślubnym od męża suczkę Dellę od Oskary z czeskiej hodowli po utytułowanym championie.
Della miała być do kochania ale zaczęli jeździć z nią na wystawy i spodobało im się to, więc zaczęli szkolić Dellę jako psa towarzyszącego i uczestniczyć w wystawach. Połknęli bakcyla. Zarazili się „bokserowirozą” i kupili w kieleckiej hodowli piękną, pręgowaną „dziewczynkę” Guliettę von Schreck, (Lusi), która podbiła serca Justyny i jej męża.
W 2010 roku Gulietta została najlepszym bokserem tj. bokserem roku wygrywając ranking klubu boksera. W 2011 została najlepszym dorosłym bokserem. Jest również Championem Polski i Słowacji oraz Inter Championem tj. Międzynarodowym Championem Wystawowym (CIE). Wiele razy Lusi zdobywała tytuły: Zwycięzcy Młodzieży, Rasy, Najlepszego Juniora, a także zajmowała lokaty w finałach grup. Została również najlepszym bokserem w Polsce.
Justyna tak się wkręciła, że założyła własną hodowlę, która nazywa się Szczyty Szczytów FCI. W 2012 roku doczekała się swoich dwóch pierwszych miotów. W sumie odchowała 10 szczeniaków, które znalazły domy min.: w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu. Po Lusi w domu została pręgowana suczka Tequila, która w wieku 13 m-cy uzyskała Młodzieżowe Championat: Polski, Słowacji, i Czech.
Wszystkie trzy „dziewczynki” (jak nazywa je pieszczotliwie Justyna) są szkolone jako psy towarzyszące. Della i Lusi zdały egzamin państwowy PT1, Tequila jest w trakcie przygotowań do egzaminu.
Wyjazd na wakacje graniczy z cudem, bo trzeba spakować całą rodzinkę czyli Justynę, małżonka, trójkę dzieci i trzy psy. Zawsze wyjeżdżają wszyscy razem na wystawy i na wakacje ponieważ psy są traktowane jak członkowie rodziny.
W najbliższej przyszłości planują powiększenie rodziny o kolejnego czworonoga tym razem żółtego psa po Delli.

.