ZWiK po godzinach

Pszczela pasja

Czas przedstawić kolejnego pracownika, który realizuje się w swojej pasji – Tomasz Klein (lat 33) a jego fascynacją są pszczoły – ma swoją małą pasiekę, do której ucieka po pracy.
Przygodę z pszczołami zaczął już w szkole podstawowej wraz z bratem. Na początku mieli jeden rój w drewnianej skrzynce. Akcesoria takie jak: kapelusz, dłuto, podkurzacz, dostali w spadku wraz z książkami i czasopismami. A żeby móc od czegoś zacząć musieli się dokształcać.
W obecnej chwili pasieka Tomka składa się z 12 uli w tym 7 jest zagospodarowanych. Trudno utrzymać pszczoły ponieważ stosuje się dużo chemii a środowisko jest zanieczyszczone. Najbardziej pracochłonnym okresem jest jesień, kiedy trzeba pszczoły dokarmiać, robić przeglądy uli i przygotować pasiekę do zimy. Od tego jak przezimuje pasieka zależy ilość miodu w następnym roku więc należy przestrzegać terminów wykonywanych prac. Najlepsza nauka do zdobywania wiedzy to doświadczenie na własnej skórze użądlenia przez pszczołę, wtedy człowiek wie co robi źle, a z pszczółkami należy obchodzić się bardzo delikatnie. Niezbędne przyrządy pszczelarza to dłuto, podkurzacz, odsklepiacz widelcowy. Podkurzacz służy do odymiania pszczół a robi się to po to aby pszczoły nie żądliły człowieka. Dym dla pszczół to sygnał pożaru, piją wówczas wodę i nie mają możliwości użądlenia bo ich tułów się nie zgina.
Tomek należy do Związku Pszczelarskiego w Raciborzu, którego Prezesem jest brat Tomka.
„Człowiek zajmując się pasieką może dostrzec jak w przyrodzie jest wszystko zorganizowane. A rodzina pszczela jest wspaniała ponieważ każdy ma wikt i opierunek, nie ma lepszych i gorszych w tej rodzinie.”

Piękne podsumowanie Tomka o pszczołach, którym poświęca swój wolny czas.