Aktualności

IV RAFAKO Półmaraton Racibórz za nami.

Bieg odbył się w niedzielę 26 sierpnia 2018 roku i pomimo deszczu i chłodu zgromadził tłumy entuzjastów sportowego szaleństwa. Atmosfera była niezwykle gorąca, a doping kibiców dodawał niesamowitej energii uczestnikom.
704 zawodników z Polski i zagranicy ukończyło IV RAFAKO Półmaraton Racibórz. Wśród mężczyzn, a zarazem najlepszy w kategorii OPEN, okazał się Rop Abel Kibet z Kenii (01:04:45). Drugi na mecie pojawił się jego rodak Mwetich Silas (01:04:47). Najlepszym Polakiem był Tomasz Grycko z Władysławowa uzyskując czas 01:05:15, a tym samym zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji ogólnej. Wśród Pań, po raz pierwszy w historii raciborskiego biegu, zwyciężyła Polka – Aleksandra Brzezińska (01:16:58).

Trasa zawodów licząca dokładnie 21 097,5 m prowadziła ulicami Raciborza. Zawodnicy wybiegli z bieżni nowo wyremontowanego stadionu miejskiego. Metę zlokalizowano nieopodal bramy wjazdowej na terenie Aquaparku H2Ostróg.
Na terenie OSiRu stworzono wielkie miasteczko biegowe z atrakcjami dla całych rodzin i kibiców. Na scenie prezentowali się artyści z Raciborskiego Centrum Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury. Czas dzieciom organizowały Animatorki Stowarzyszenia Artystyczno-Społecznego „Pracownia Przyszłości”. Dzieci mogły również pobawić się na dmuchanym placu zabaw. Atrakcji nie brakowało.
Bieg główny poprzedził Mini RAFAKO Półmaraton, z którego dochód przekazany został na leczenie i rehabilitację 10-letniej Natalki Kwiatkowskiej z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym.
Przygotowania do biegu rozpoczęto dużo wcześniej, dzięki czemu całość przedsięwzięcia była znakomicie zorganizowana. Punkty nawadniania i odżywiania były dobrze zaopatrzone i sprawnie obsługiwane przez niemal 200 wolontariuszy. Na trasie rozstawione były kurtyny wodne. W pogotowiu czekała oczywiście pomoc medyczna.
Poza ogromną satysfakcją z ukończeniu biegu na najlepszych czekały nagrody pieniężne. Zwycięzca półmaratonu otrzymał czek o wartości 2 tys. zł oraz puchar. Za zajęcie drugiego miejsca przyznano puchar oraz 1,5 tys. zł. Za trzecie miejsce otrzymano 1 tys. zł i puchar. Takie same nagrody przewidziano dla Najlepszej Polki i Polaka. Przyznawano również nagrody (o wartości 1 tys. zł) w klasyfikacji najszybsza Raciborzanka i najszybszy Raciborzanin w ramach Mistrzostw Raciborza w Półmaratonie. Dodatkowo każdy z zawodników, który ukończył bieg w regulaminowym czasie (3h) otrzymał pamiątkowy medal, czyli ostatnią cześć projektu 4Biegi Racibórz. Wśród uczestników rozlosowano również nagrodę specjalną, nowy, biały samochód marki Toyotę Aygo 2018. Nowym właścicielem został Łukasz Przybyła.
To była niezwykle emocjonująca, sportowa, pełna wrażeń niedziela.